O logopedii słów kilka

Pan Tomasz: Kim właściwie jest logopeda? Czy jest lekarzem?

Logopeda: Nie, to zawód paramedyczny czyli zbliżony do medycyny . Logopeda to humanista, który ukończył studia uniwersyteckie i podyplomowe z zakresu logopedii. Logopeda nie jest lekarzem, mimo, że czasem pacjenci zwracają się do logopedy per „Pan/Pani doktor”. Natomiast  lekarz, który ukończy logopedię , oczywiście może również pracować jako logopeda.

Czym właściwie zajmuje sie logopeda?

-Logopeda zajmuje się terapią zaburzeń mowy dzieci, młodzieży i dorosłych. Czyli wszystkimi nieprawidłowościami występującymi przy werbalnym sposobie komunikacji.

Zawsze na pierwszym wykładzie mówię studentom,  że podobnie   jak  dawny lekarz wiejski, który musiał odebrać poród i usunąć ząb,  logopeda zajmował sie terapią mowy, dzieci, dorosłych, jąkających się, niedosłyszących. Obecnie w logopedii podobnie jak w innych naukach , przyszedł czas na  specjalizacje. Są logopedzi pracujący z osobami z afazją lub niedokształceniem mowy (neurologopedzi), pracujący z niedosłyszącymi  ( surdologopedzi) czy jąkającymi się (balbutologopedzi).

Kto zgłasza się do logopedy? W jakim wieku są Pani pacjenci?

-Do gabinetu logopedycznego może przyjść każdy, kogo niepokoi własna mowa, kto ma problemy z płynnością mowy, niewłaściwą artykulacją. Najmłodszy mój pacjent miał około roczku, a najstarszy  skończył 80 lat.

Dziękuję za rozmowę i może odważę się umówić na wizytę.

-Zapraszam, to na prawdę nie boli : )

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s